אין לזה כל קשר לספרות

"אין לזה כל קשר לספרות" קראתי בעיתון איש אחד, שקיבל כל מיני אסמכתאות של שאול אומר בקול מצוחצח. או כך לפחות קראתי את זה.


מה היא ספרות? איש יקר? מי אתה שתגיד? כי חקרת? כל חקר שתחקור יכול להיזרק כבר עכשיו לפח כי עולם הספרות לא קיים ידידי. ספרות היא מרחב בזמן שנמצא אך ורק בתוך מוחנו האישי והפרטי המתקשר לתת מודע הקולקטיבי באופן שקרי.


זה מרתיח אותי שאנשים לוקחים בעלות על דברים אלוהיים שהרי כולנו יודעים שאין אלוהים ויש אותו בכל מקום. אז איך אתם יכולים לכתוב מה הוא ומי הוא? "אין לזה כל קשר לספרות" זה להטביע את המושג "ספרות" בתוך עולם הממשות בו יש ואין דבר מה. ועל כן, זה מבטל באותו רגע כל קשר לעולמות מקבילים הנפתחים במוחנו אל מול תופעה זו שלדעתי אין להסבירה. ארץ זו ששולחת אותנו אל ארצות שאדם לא ביקר בהן. רחוקות יותר מהירח. מסתוריות יותר ממאדים. זה שנתנו לכך שם "ספרות" זה כבר איזשהו ניסיון לעזור לנו לתפוס בידינו הקטנות והשואלות עולמות אחרים שאין בידיעתנו לדעת. בדיוק כמו אלוהים. בדיוק כמו כל שאר האמנויות.


מתי נפסיק לנסות לקחת בעלות? יש שיגידו שאני עושה עכשיו בדיוק אותו דבר. מבטלת את דבריו בבעלות. וכן. נכון. גם זה נכון. אבל אני מנסה לבטל את דבריו כדי להרחיב את דבריו ולבטל כך גם את דבריי. כדי להגיד לו: יכול להיות שאני טועה טעות מרה. ויכול להיות שאתה טועה טעות מרה. בואו לא ניקח בעלות על דבר שהוא אינו שלנו. מה שאומר שבואו לא ניקח בעלות על דבר.


לדעתי. כמובן.


אני לא מתקפלת מדבריי כשאני מודיעה שזוהי דעתי. להיפך. אני פותחת פתח לפרדוקס הקיומי שאפילו בדעתי אין לי להחזיק.


אני יודעת שזה עניין מאוד מפלפ. אבל אנחנו צריכים להתפלפ חזק כדי לחזור מהמתים ולהתחיל לחיות בתוך כל עולמות הקסמים שפתחו לנו השמיים ואין לי שמץ מה הם. אין לנו שמץ עוד לאן אנחנו יכולים להגיע אם רק נרצה. אם רק נסכים שאין אנו תופסים דבר.


ונוכל להתחיל מלאכה זו בשחרור האמירה "אין לזה כל קשר לספרות". כי אין לה כל קשר לספרות.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

בום בום בום

"...אני מתרחקת מעצמי. הערב חרקתי שיניים. התגעגעתי לצליל לא ידוע של משהו שיעטוף. התחרה בחזייה השחורה שלי הצליחה לעבוד עלי לרגע שאני אישה..."

רציתי

רציתי את כל זה. רציתי. רציתי כי רציתי.

שני חיים

אולי להיות סופר זה אומר" לחיות שני חיים. להיות אלו שמתחת לכובד הרוח מוצאים עוד רוח. אחת פחות שורקת, יותר מלטפת"...

ואפשר לכתוב לי תכלס.

© 2020 גל צ׳פסקי. 

כל הזכויות על מגוון הטקסטים המוצגים באתר זה שייכות לגל צ'פסקי 2020.